Zobacz pełną wersję : OM a nowoczesne baterie
Po zakupie OM-1 mam pytanko do uzytkowników OMek. Czy dzisiejsze 1,5V odpowiedniki dawnych baterii 1,35V powoduja błędne wskazania światłomierza w OMach? Jesli tak to jaką należy przyjac korekte na pokrętle czułości filmów? Czy może ktoś z was ma doświadczenie w przeróbce zasilania w tym aparacie poprzez wlutowanie diody? Robiłem to w dalmierzach ale tylko tam gdzie było wystarczajaco duzo miejsca w poblizu komory baterii na wlutowanie diody. Spotkałem sie tez z opinia że baterie 1,5V "zabijaja" światłomierz w OMach ale nie chce mi sie w to wierzyć. Jakie są wasze doświadczenia w tej materii?
Niektórzy nawet uważają, że bateria 1,5 V może spalić światłomierz OM 1. Ja raz włożyłem baterię alkaliczną 1,5 V przez pomyłkę: Nie sprawdziłem, że w aparacie wysiadła bateria rtęciowa i założyłem LR. Na Początku światłomierz działał - wskazówka wychylała się - nie sprawdzałem czy wskazywał dobrze. Drugiego dnia chciałem zrobić zdjęcie, a światłomierz ani drgnie. Myślałem, że to wyładowana bateria, ale nie działał na żadnej baterii. Panika. Spaliłem światłomierz. Wyjąłem baterię. Po około pół roku coś mnie naszło i ponownie włożyłem tę baterię - działał, ale znowu się zawiesił po kilku włączeniach. Wyjąłem. Dopiero jak napięcie baterii spadło, zaczynał działać. Jednak to działanie nie było prawidłowe. No i chyba jednak coś niedobrego stało się z moim światłomierzem w OM 1N, bo nawet jak założyłem baterię cynkowo-powietrzną w takim adapterku ze starej baterii MR9, to nie wskazywał jak trzeba. Jak ciemnawo, to wskazywał 2 przysłony za mało. Jak jasno 2 - 3 przysłony za dużo. Szkoda, bo przedtem pomiary były w punkt, nawet na slajdach. :cry:
Przestrzegam więc - nie ryzykujcie baterii o wyższym napięciu niż 1,35 - 1,4 V do OM 1n.
Mam PX625 w swoim OM1n. Wiem, że gdy kupiłem, od razu oddałem na przegląd na Czapskich w Krakowie, do Pana Kadeji i ten chyba w jakiś sposób skalibrował mi światłomierz, by na tej baterii były poprawne wskazania. Ale i tak muszę trochę korygować. Przykładowo, dla iso200, ustawiam na światłomierzu iso250.
Na ompl.org pisze:
Zasilanie: jedna bateria E625N (LR44)
LR44 nie jest dostępna? I czy ona pasuje?
pozdrawiam
Na ompl jest błąd. Też zwróciłem na to uwagę. Błąd straszliwy:shock:
Lepiej zajrzeć na tej stronie pod link OM FAQ. - tam sie wszystko zgadza.
Na bateriach LR 44 i SR 44 "chodzą" OM dwójki i czwórki.
Moze zobacz czy Z625PX pasuje
Będzie pasować po zastosowaniu adapterka dla dopasowania wymiarów. To bateria cynkowo powietrzna o napięciu 1,35 - 1,4V o bardzo zbliżonej charakterystyce rozładowania jak rtęciówka. Jedyna wada to, że bez względu na to czy jest używana czy nie to i tak pracuje. Dlatego wystarczy na miesiąc, może dwa... nie wiem. Taniocha, można wymieniać.
Czyli jednak mozna spaprać światłomierz taka baterią. Wydawało mi się to niemożliwe przy tak niewielkiej różnicy w napięciu. Mój egzemplarz przyszedł z baterią alkaiczną 1,5V. na razie działa ale doraźnie zmienię na cynkowo powietrzną. Nie lubie tych baterii ze wzgledu na ich krótką trwałość i małą odporność na wysokie i niskie temperatury więc pomyślę nad przeróbką zasilania na stałe. Ma ktoś doświadczenia w tej kwestji?
Było gdzieś na Pentaxie i tym jak zrobić adapter do baterii srebrowych z diodą Schottkego. Jest trochę dłubaniny, ale można zrobić samemu przez jeden wieczór. Po uprzednim skompletowaniu materiałów (dioda) i pilniczka iglaka.
Adapter wiem jak zrobić, diody mam ale to głupiego robota jak mozna taką diodę bezpośrednio w obwód wlutować w góra 3 minuty i po problemie.
No to co za problem? Zdejmujesz dolną pokrywę i lutujesz pod gniazdem baterii. Ile to roboty? Ryzyko uszkodzenia aparatu żadne.
Tak właśnie chce zrobic w najblizszy weekend. Musze pozyczyć miernik bo mój się gdzieś zgubił przy ostatnim remoncie. Przy okazji zrobie tutoriala ze zdjeciami. Myślałem że ktos to robił i udzieli mi jakiś porad co do najlepszego umieszczenia diody itp itd. Dzięki technik219 i reszcie za uswiadomienie mnie co do wrażliwości światłomierza w OMach. Dla was +rep
Czy moja PX625 jest dobra?
Wszystko zalęży jaki jest jej typ. Jeżeli jest alkaiczna lub srebrowa to ma napięcie 1,5V czyli teoretycznie złe. Jeśli jest rtęciowa, to ma prawidłowe napięcie 1,35V i jest ok. Rtęciówki nadal Chinczycy produkują i osiągają one niebotyczne ceny w porównaniu do alkaicznych. U nas i na zachodzie jest zakaz ich produkcji ze wzgledów ekologicznych.
Uklad OM-a musialby byc lipnie pomyslany by nie przetrzymac takiej roznicy napiecia. Rozne opinie ludzie podaja dla szeregu roznych aparatow w zwiazku ze wzrostem napiecia o te 0.15v. Najczesciej jednak swiatlomierz ma wiekszy odjazd z powodu wieku niz baterii. Sprawdzic zestaw ze wskazaniem innego sprawnego swiatlomierza, jesli bedzie roznica spora roznica to z powodu wieku a nie baterii. Jesli fotografujesz na negatywach to roznice rzedu 1EV mozna pomijac, naprawi to zdumiewaja w czasach cyfrowych tolerancja materialu.
Wszystko zalęży jaki jest jej typ. Jeżeli jest alkaiczna lub srebrowa to ma napięcie 1,5V czyli teoretycznie złe. Jeśli jest rtęciowa, to ma prawidłowe napięcie 1,35V i jest ok. Rtęciówki nadal Chinczycy produkują i osiągają one niebotyczne ceny w porównaniu do alkaicznych. U nas i na zachodzie jest zakaz ich produkcji ze wzgledów ekologicznych.
Po czym poznać różnicę?
Powinno być napisane ;)
Pokaż zdjęcie.
Najczesciej jednak swiatlomierz ma wiekszy odjazd z powodu wieku niz baterii.
Nie sądzę, aby Japończycy strzelili aż takiego babola i żle skonstruowali elektonikę. W tamtym czasie baterie rtęciowe były najbardziej stabilnym źródłem zasilania, powszechnym i nikt nie czepiał się ekologii, Zenity też je wykorzystywały. Aby taki światłomierz był dokładny, a twierdzono, że Olympus to najlepszy światłomierz obudowany aparatem, powinien być zasilany precyzyjnym napięciem. Nikt nie przewidiwał, że za 30 lat baterie rtęciowe znikną z powierzchni ziemii.
Odjazd światłomierza z powodu wieku... Odjazdy mają światłomierze selenowe. Raczej nie spotkałem się z tym, by CdS-y miały "odjazdy".
Alkaliczna. A więc ma 1,5V?
Jeśli tak, to bezawaryjnie mój OM1n śmiga na niej od roku. Wskazania są dobre, tylko muszę lekko korygować iso.
Chyba przedwcześnie obiecałem tutorial bo dzis ku mojemu zdziwieniu okazało się że moje diody BAT83 obnizaja napiecie nie o 0,15V a o 0,5V czyli grubo za dużo. Miernik pozyczony ale chya o tyle to sie nie pomylił. Diody świeżo zamówione z netu a starych wcześniej uzywanych diod do tych celów nie moge znaleźć.
Alkaliczna. A więc ma 1,5V?
Jeśli tak, to bezawaryjnie mój OM1n śmiga na niej od roku. Wskazania są dobre, tylko muszę lekko korygować iso.
Zgadza się - obecnie są dostępne tylko baterie 1,5 V . I na nich Olympus OM-1 ( który wymaga baterii 1,35 V - u nas już niedostępnej, ale można na e-Bay kupić takową ) śmiga bez problemów, pamiętać tylko trzeba właśnie o korekcie iso.
Sam na takim OM-1 naświetlałem prawidłowo slajdy, więc kwestia leży tylko w odpowiednim skorygowaniu wskazań światłomierza.
Pozdrawiam
No to 1,5V zabija i bać się czy nie zabija a jedyną niedogodnością jest korygowanie iso?
No to 1,5V zabija i bać się czy nie zabija a jedyną niedogodnością jest korygowanie iso?
1,5V nie uszkodzi aparatu - przekłamuje jedynie wskazania światłomierza, na co lekarstwem jest korekta iso .
Dla majsterkowiczów są w necie schematy układów, które obniżą wartość 1,5 V do znamionowych 1,35 V - nie trzeba wówczas korygować iso.
Podsyłam link na adapter 1,35V "home made" ( plik w formacie pdf ) ;)
http://olympus.dementia.org/Hardware/PDFs/batt-adapt-US.pdf
Pozdrawiam
1,5V nie uszkodzi aparatu - przekłamuje jedynie wskazania światłomierza, na co lekarstwem jest korekta isoNa mój rozum to nie jest takie proste. Bateria alkaliczna ma inną charakterystykę rozładowania. Podczas rozładowania jej napięcie powoli spada. Dlatego w początkowym okresie użytkowania trzeba by byłop wprowadzać poprawki na "-" aż do osiągnięcia przez nią napięcia 1,35V, a potem wprowadzać poprawki na "+", bo napięcie będzie dalej spadać. Bateria rtęciowa, cynkowo-powietrzna i srebrowa utrzymuje napięcie nominalne do końca.
Manewr z diodami dotyczy wykorzystania baterii srebrowych.
Na mój rozum to nie jest takie proste. Bateria alkaliczna ma inną charakterystykę rozładowania. Podczas rozładowania jej napięcie powoli spada. Dlatego w początkowym okresie użytkowania trzeba by byłop wprowadzać poprawki na "-" aż do osiągnięcia przez nią napięcia 1,35V, a potem wprowadzać poprawki na "+", bo napięcie będzie dalej spadać. Bateria rtęciowa, cynkowo-powietrzna i srebrowa utrzymuje napięcie nominalne do końca.
Manewr z diodami dotyczy wykorzystania baterii srebrowych.
Zgadza się, jednak tolerancja negatywu jest na prawdę spora, więc nie sądzę by było to aż tak kłopotliwe. Użytkując dłużej aparat można pewnie wyłapać niuanse i je skorygować.
Ja jednak nie zamartwiałbym sobie tym głowy, tylko robił zdjęcia ;). Porzyczyłem kiedyś w podbramkowej sytuacji od Heyahero OM-1 na bateriach 1,5V. Na oko skorygowane iso no i slajdy wyszły jak ta lala. Nawet do głowy by mi nie przyszło zastanawianie się na stanem rozładowania baterii.
Pozdrawiam
Zgadza się, jednak tolerancja negatywu jest na prawdę spora, więc nie sądzę by było to aż tak kłopotliwe.
Powiedziałbym więcej: Jak się robi jakiś czas na tych samych materiałach to i światłomierz nie potrzebny :wink:
Było gdzieś na Pentaxie i tym jak zrobić adapter do baterii srebrowych z diodą Schottkego. Jest trochę dłubaniny, ale można zrobić samemu przez jeden wieczór. Po uprzednim skompletowaniu materiałów (dioda) i pilniczka iglaka.
http://www.yashica-guy.com/document/battery.html
Bajdełej - używam baterii 1,5V plus korekta na pokrętle ISO (-1,3EV). Co jakiś czas sprawdzam wskazania światłomierza z cyfrówką i tyle. OM-1 działa już prawie rok w takim układzie.
Pozdrawiam
PS. Mam też dostęp do takiego adaptera - fajna rzecz, bo nic nie trzeba kombinować. Ale z kolei wyższe napięcie baterii pozwala na bezproblemowe załadowanie do OMki filmu ISO3200 (na pierścieniu ustawiam wtedy coś koło ISO1250).
Witam
Po lekturze instrukcji do OM 2n, wiem że powinenem używać baterii SR 44 co z reszta bylo wspomniane w tym watku. Moze ktos poleci jakis dobry model takiej wspolczesnej bateryjki (oczywiscie chodzi o to zeby swiatlomierz nie przeklamywal).
Dzieki za ta informacje. Ale chodzilo mi o podanie modelu konkretnej baterii, ktora w nazwie SR 44 nie ma. Byc moze ktos uzywa i ma sprawdzony jakiegos producenta. Panowie w sklepach czesto nie maja tabelek zamiennikow, i na pytanie o baterie XXX odpowiedz brzmi nie ma.
moze ci chodzi o LR44. W jednym z korpusow OM znalazlem taka baterie (ale nie gwarantuje poprawnosci naswietlania ani wskazan, bo nie zrobilem jeszcze zadnego filmu na nim) V76PX Varty. Moze byc jakis zamiennik.
SR to typ baterii ( srebrowe ) a nie nazwa własna. Cokolwiek kupisz będzie dobrze.
Liczy się tylko napięcie, ma wynosić 1,5 V.
Możesz też kupić baterie LR ( alkaliczne ) . Ja akurat używam bateri LR z firmy GP - a dlaczego ? Czysty przypadek :D takie były w Foto Jokerze, ale zegarmistrz może mieć inne. Kup cokolwiek o napieciu 1,5V i co Ci wlezie do aparatu.
Pozdrawiam
SR mają lepsze parametry rozładowania choć są droższe, to mnie w aparacie wytrzymują 2x dłużej od LR-ek. Nie warto oszczędzać. I tak starczają nakilka miesięcy.
Ok- mam pytanie dotyczace OM-1n:
Czy bez baterii swiatlomierz tez powinien sie bujac? znaczy wskazowka swiatlomierza? Podaje oczywiscie inne wskazania niz z bateria, ale tez reaguje na swiatlo. mam zamiar wlozyc do niego klisze, a nie chcialbym jej zaraz zmarnowac.
pzdr
Ok- mam pytanie dotyczace OM-1n:
Czy bez baterii swiatlomierz tez powinien sie bujac? znaczy wskazowka swiatlomierza? Podaje oczywiscie inne wskazania niz z bateria, ale tez reaguje na swiatlo. mam zamiar wlozyc do niego klisze, a nie chcialbym jej zaraz zmarnowac.
pzdr
W OM-1 bateria służy tylko i wyłącznie do zasilania właśnie światłomierza. Zaopatrz się więc w baterię 1,35V ( lub 1,5V jeśli nie zdobędziesz i skoryguj iso ).
Z tego co pamiętam OM-1 bez baterii ma mechaniczny czas 1/60s.
Pozdrawiam
W OM-1 bateria służy tylko i wyłącznie do zasilania właśnie światłomierza. Zaopatrz się więc w baterię 1,35V ( lub 1,5V jeśli nie zdobędziesz i skoryguj iso ).
Z tego co pamiętam OM-1 bez baterii ma mechaniczny czas 1/60s.
Pozdrawiam
W OM-1 bez baterii śmigają wszystkie czasy więc kliszy nie zmarnujesz. Bez baterii u mnie wskazówka ani drgnie. Zreszta najpierw włóż baterię,, sprawdź czy wszystko jest OK a dopiero włóż kliszę i masz problem z głowy. :)
W OM-1 bez baterii śmigają wszystkie czasy ....
Coś mi dzwoniło, ale nie w tym kościele ;)
O matko... wlozylem baterie, wlozylem klisze, zapialem szkielko i mi wychodzi, ze w chalupie moge cykac foty bez zadnego dodatkowego oswietlenia...... ino pokojowa lampka, albo lekkie swiatlo z okna wystarczy, zeby utrzymac czasy 1/500...... poezja..... :mrgreen:
Rafał Czarny
1.02.10, 08:48
Coś mi dzwoniło, ale nie w tym kościele ;)
Tak jest w OM-2.
HrabiaMiod
19.03.10, 23:04
Czołem,
Mam pytanie, bo zakręciło mną całkowicie. Jak mam w OM1 z baterią 1,5V (powinno być 1,35) film iso400, to powinienem ustawić mu iso~500 czy iso ~300? : )
Jesli masz wyzsze napięcie od nominalnego to światłomierz może niedoświetlać. W takim przypadku robimy koretę ISO w dół. Pozdrawiam.
Ok- mam pytanie dotyczace OM-1n:
Czy bez baterii swiatlomierz tez powinien sie bujac? znaczy wskazowka swiatlomierza? Podaje oczywiscie inne wskazania niz z bateria, ale tez reaguje na swiatlo. mam zamiar wlozyc do niego klisze, a nie chcialbym jej zaraz zmarnowac.
pzdr
u mnie tez "buja" w OM1 nawet, jeśli jest na off , po włączeniu światłomierza oczywiście wskazuje inne pomiary.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
O matko... wlozylem baterie, wlozylem klisze, zapialem szkielko i mi wychodzi, ze w chalupie moge cykac foty bez zadnego dodatkowego oswietlenia...... ino pokojowa lampka, albo lekkie swiatlo z okna wystarczy, zeby utrzymac czasy 1/500...... poezja..... :mrgreen:
przy jakim ISO i jakim szkle ?
50mm 1.4 i ISO400 :)
Miodnosc 9/10 :D
50mm 1.4 i ISO400 :)
Miodnosc 9/10 :D
Ja mam 50mm 1,8. Idę dzisiaj po kliszę i przetestuje OM1 z tym szkłem bo jeszcze nie miałem okazji się pobawić.
Na 1,4 pewnie trzeba się strasznie pilnować z ostrością :)
Dokladnie. Po wywolaniu okazalo sie, ze 50/50 bylo mniej wiecej w GO :) Dlatego nigdy nie oddam swojej Jaski, bo tam mam matowke jak lotnisko. A do tego ze szklem powiekszajacym :)
Powered by vBulletin? Version 4.2.5 Copyright Š 2025 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.